
Proč Američané nedělají hloupé obchody jako Češi?
Myslíte si, že by v USA vyráběli elektřinu a obchodovali ji na Lipské burze a pak si ji kupovali několikanásobně dráž, než ji vyrobili tak, jak to dělají Češi pod vedením Fialovi vlády?
Poprvé v moderní historii do země neproudí ruská ropa. Díky dokončení projektu TAL-PLUS a rozšíření kapacity ropovodu TAL, který vede z italského přístavu Terst přes Rakousko do Bavorska, se Česko stává zcela nezávislé na dodávkách ropy z východu.
První navýšené dodávky neruské ropy dorazily ve středu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud budou pokračovat do rafinérie Orlen Unipetrol v Litvínově. Tento přelom dnes oznámili premiér Petr Fiala (ODS), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček.
„Po více než 60 letech jsme přestali být závislí na ropovodu Družba. Je to důležitý krok k energetické bezpečnosti České republiky,“ uvedl Fiala. Stanjura doplnil, že celkové náklady projektu nepřesáhly 1,6 miliardy korun a byly hrazeny ze zisků státní společnosti MERO ČR.
Ceny pohonných hmot v USA (2023)
-
Benzín (95 oktanů): průměrně 0,79 € za litr (cca 19,20 Kč)
-
Nafta: průměrně 0,93 € za litr (cca 22,60 Kč) Kurzy Zprávy+3České noviny | ČeskéNoviny.cz+3Peníze.cz+3
V létě 2023 dosáhla průměrná cena benzínu v USA 3,80 USD za galon (cca 86 Kč), což bylo nejvíce od listopadu 2022. Tento nárůst byl způsoben omezením produkce v rafineriích kvůli vysokým teplotám a rostoucími náklady na těžbu ropy . iDNES+1Kurz
Ceny pohonných hmot v Evropě (2023)
-
Průměr EU:
-
Benzín: 41,1 Kč/l
-
Nafta: 38,5 Kč/lČeské noviny | ČeskéNoviny.cz
-
-
Česká republika:
-
Benzín: 37,3 Kč/l
-
Nafta: 34,5 Kč/lČeské noviny | ČeskéNoviny.czČeské noviny | ČeskéNoviny.cz+2Tolls+2iDNES+2
-
Geopolitika ropy: ze závislosti na Rusku k závislosti na Západu?
Přestože se jedná o významný krok směrem k energetické nezávislosti na Rusku, nabízí se otázka: nemění se jen geografická poloha naší závislosti?
Ropa proudící ropovodem TAL sice pochází z různých částí světa, ale většina nových kontraktů je vázána na dodávky z amerických, arabských a afrických producentů – tedy převážně zemí pod silným vlivem západních trhů a politik. Kritici varují, že z geopolitického hlediska se může jednat jen o přesun závislosti z jednoho velkého hráče na druhého.
„Energetická nezávislost není jen o tom, odkud ropa proudí, ale i o tom, jakou máme diverzifikaci a jak moc se spoléháme na jednoho partnera,“ říká energetický analytik Jan Potočný. „A i když už nejsme závislí na Kremlu, nelze přehlédnout, že roste vliv Spojených států nebo některých arabských států na naši energetiku.“
Na každý pád z cen jasně vyplývá, že konkurence schopnost EU o proti USA bude do budoucna odpovídají současné realitě.