Čt. Dub 3rd, 2025

Odsouzený Feri z TOP09 za znásilnění si podal ústavní stížnost.

Bývalý poslanec Dominik Feri, jenž je odsouzen za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, podal ústavní stížnost. Ta se týká rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který letos v prosinci odmítl Feriho dovolání. O této záležitosti informovala mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi, podle které bude stížnost posuzovat soudce Jaromír Jirsa.

Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest vězení, nastoupil do výkonu trestu koncem května loňského roku. Od počátku vinu odmítal a zpochybňoval věrohodnost výpovědí dívek, které byly jeho obětí. V rámci dovolání k NS uplatnil řadu námitek, které se týkaly zejména způsobu hodnocení důkazů, dodržování presumpce neviny a práva na spravedlivý proces.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí konstatoval „marginální nepřesnost“ v posouzení útoku na tehdy nezletilou dívku. Podle NS se nejednalo o znásilnění spojené s použitím fyzické síly, ale o zneužití bezbrannosti, když dívka ztratila schopnost bránit se Feriho osahávání. Přesto soud dospěl k závěru, že zásah NS by nemohl podstatně změnit Feriho situaci, neboť jeho jednání se týkalo nezletilé oběti, což mělo zásadní vliv na právní kvalifikaci trestného činu.

Feri ve svém dovolání argumentoval tím, že v dokazování existují závažné mezery a rozpory. Tvrdil, že soudy přistupovaly k výpovědím poškozených nekriticky a benevolentně. Nicméně NS vyhodnotil práci Obvodního soudu pro Prahu 3 a Městského soudu v Praze jako kvalitní. Dva dokonané skutky, za které byl Feri odsouzen, se podle pravomocného rozsudku odehrály v jeho bytě v pražském Žižkově v březnu a listopadu 2016, kde se dopustil sexuálních praktik na dvou dívkách bez jejich souhlasu. Jedné z nich bylo v té době 17 let.

Kromě aktuální ústavní stížnosti se také policie vrátí k případům dalších žen, jejichž výpovědi byly původně prověřovány, avšak nestaly se součástí obžaloby. Loni Ústavní soud vyhověl stížnosti jedné z těchto žen, což otevírá možnost dalšího vyšetřování. Naopak čtyři ženy, které neuspěly u Ústavního soudu, se nyní obrátily na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Feriho případ zůstává i nadále v centru pozornosti médií a veřejnosti, přičemž přetahování mezi jeho obhajobou a názory obětí nadále vyvolává debaty o spravedlnosti a právech obětí sexuálního násilí.

Související příspěvky