Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh pražského advokáta Václava Voříška na zrušení vládního usnesení, kterým byla Lenka Bradáčová jmenována do funkce nejvyšší státní zástupkyně. Voříšek zároveň požadoval zrušení zákonné podmínky, že kandidát na tento post musí mít nejméně šestiletou praxi ve funkci státního zástupce. Důvodem odmítnutí návrhu byla neoprávněnost navrhovatele, jak vyplývá z přehledu plenárních věcí na webu soudu. Plné odůvodnění zatím není dostupné.
Bradáčová nahradí ve funkci Igora Stříže, který svou rezignaci oznámil z rodinných a osobních důvodů. Dosavadní pražská vrchní státní zástupkyně se nové role ujme od dubna. Stříž vedl Nejvyšší státní zastupitelství od roku 2021.
Voříšek v dřívějším vyjádření pro ČTK uvedl, že jmenování Bradáčové proběhlo příliš rychle a bez širší debaty. Podle něj by měl být nejvyšší státní zástupce vybírán prostřednictvím otevřeného výběrového řízení, do kterého by se mohli přihlásit nejen státní zástupci, ale i advokáti či soudci.
Ústavní soud se však jeho argumenty nezabýval detailně. Podle soudců Voříškovo podání nemohlo zpochybnit jmenování Bradáčové, jelikož sám nesplňoval podmínky pro výkon funkce, a tudíž se o ni nemohl ucházet. Návrh byl proto označen za podaný „někým zjevně neoprávněným“.
Po novele zákona je funkční období nejvyššího státního zástupce omezeno na sedm let. Na rozdíl od vedoucích státních zástupců na jiných úrovních zákon nevyžaduje, aby byl vybírán prostřednictvím výběrového řízení.
Bradáčovou do funkce navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který její nominaci odůvodnil jejími rozsáhlými zkušenostmi, nestranností a vysokým respektem v právnickém prostředí. Podle něj je Bradáčová osobností, která se nebude bát čelit výzvám a zajistí důvěryhodnost státního zastupitelství.
KOMENTÁŘ REDAKCE:
Vše o tom, jak budou fungovat žalobci pod vedením Bradáčové ukáže teprve čas. Ale už dnes je největší handicap to, že byla do funkce navržena politikem z ODS, strany čelící historicky stovkám korupčních skandálů, strany o níž její vlastní lidé hovoří jako o politickém infernu, strany jež vytěžila pro mnoho svých členů beztrestnosti po amnestií prezidenta Václava Kaluse, který v té době byl rovněž členem ODS.
To, že se tak děje v době, kdy důvěra lidí v ODS je téměř na bodě mrazu a Bradáčová bude mít před sebou sedmileté funkční období může vyvolávat nejen mezi politickými stranami řadu otázek.